Допит свідка в кримінальному процесі

Ви викликані до слідчого як свідок? Не знаєте як себе вести і що робити? Боїтеся після допиту перетворитися на підозрюваного? Результати допиту можуть вплинути на ваших родичів або друзів?

Як свідок може бути викликана будь-яка особа, про яку є дані, що їй відомі обставини, які стосуються кримінального провадження.

Якщо ви не відчуваєте за собою стовідсоткової впевненості, то не варто приходити на виклик слідчого без адвоката. Це допит, або інша слідча дія – юридична підтримка вам необхідна.

У тому випадку, коли ви не є співробітником силових структур, які не з чуток знайомі зі специфікою дізнання, то на допиті, слідчий в більшості випадків зможе домогтися від вас необхідних йому показань.

Показання фіксуються в протоколі, і в подальшому будуть використовуватися в якості доказової бази в кримінального провадження.

Слідчий, який не має доказів, але підозрює особу у вчиненні протиправних дій, залучає її, на початку, як раз в якості свідка. Після того як свідок все розповість, слідчий може перекваліфікувати його статус на підозрюваного, а в подальшому і на обвинуваченого. Підозрюваний (обвинувачений) може не свідчити, а ось свідок зобов’язаний давати правдиві показання в силу статі 66 КПК України. До того ж, за відмову від дачі показань свідком, а також, за дачу ним завідомо неправдивих показань – передбачена кримінальна відповідальність (ст.ст. 384, 385 КК України). Все сказане вами в статусі свідка, надалі, може бути використано проти вас.

Участь адвоката при допиті свідка забезпечує:
– вчасно надані консультації про те, як себе вести, як відповідати на питання, від яких відповідей треба утриматися;
– захист від недозволених методів дізнання і слідства, будь-якого тиску;
– законне право не свідчити щодо себе і своїх близьких;
– отримання інформації про справу, за якою свідок викликаний;
– можливість ознайомитися з протоколом і внести в нього коригування;
– дотримання часових норм допиту;
– постановку конкретних питань.

Адвокат може ставити запитання допитуваним особам, після закінчення допиту адвокат має право робити заяви про порушення прав і законних інтересів свідка, оскаржити неправомірні дії слідчого прокурору.

Адвокат аналізує і систематизує поставлені слідчим питання, для того щоб зрозуміти, що саме цікавить і що вже відомо слідчому. Це допоможе вибудувати ефективну стратегію захисту в подальшому.

Слід зазначити, що свідок у кримінально-процесуальному законодавстві України є одним з найбільш юридично незахищених учасників кримінального процесу. Тому, при допиті, слід максимально використовувати всі надані законом права. Адже всього лише один допит може вплинути на все ваше подальше життя …